Fotovoltaik Panellerde Garanti

Tüm fotovoltaik Güneş Panelleri
Kilitli
atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 341
Kayıt: Prş Mar 01, 2018 4:52 pm
Konum: Ankara
İletişim:

Fotovoltaik Panellerde Garanti

Mesaj gönderen atakale » Çrş Nis 18, 2018 12:32 am

Genelde 10 ile 15 sene arasında değişir.
Garanti hücrelerin performans azalmasını, fiziki arızalar, backsheet ve bağlantı ribonlarını kapsar.
Ancak Tüm üreticiler, bu garatilerin hepsini aşağıdaki şartlar durumunda geçersiz olduğunu söylemektedir.
1. Panel, kablo, cam,bağlantı kutusu, diyotlar, mc4 konnektör eva ve arka yüz folyosunda herhangi bir çizik deforma olursa garanti geçersizdir.
2. Taşıma esnasında meydana gelen sarsıntılardan dolayı oluşan mikro çatlaklar
3. Hatalı montaj ve çizim hataları
4.Çok sıcak ortamlarda çalışması

Yukarıdaki iki madde göstermektedirki, panelleri monte edilrken çizilirse ve kablolarında hrhangi bir sıyrılma olursa ki, tüm paneller de bu çizikler montajdan sonra görülebilir.
Bu durumda panellerin üretici garantisi geçersiz olmaktadır.

Güneş paneli üretici firmaları 30 seneye uzanan garanti ve ömürden bahsetmektedirler. Hiçbir üreticinin uluslararası sigorta kurumlarından tek bir garanti sağladıklarını göstren belgeye sahip değiller.Daha önce ayakkabı üreten, bilgisayar malzemesi satan , gıda işinde olan sektör aktörlerinin şimdi ise Güneş Paneli imal etmeleri biraz tedirgin etmektedir. Yatırım yaptınız ve 30 senelik bir kar hedefiyle bir sürü para harcadınız, 10 sene sonra üreticinin fabrikayı bir başka kişiye devredip, başka işler yaptığını görmeniz sizi şaşırtmaz, son 5 yılda 10'a yakın firma kapandı veya el değiştirdi.
Bu şartlarda panel alırken 10 sene sonrası için garantisinin olduğunu düşünmeniz bir hayal.. 30 sene sonrasını düşünemiyormum bile. Devletimiz yüzlerce yönetmelik ve kanun çıkarttığı halde, bu ürünlerin sigorta firmaları tarafından , garanti edilmesi gerektiğini hala anlamış değil.
Bence Türkiyede üretilen hiçbir panelin üretici garantisi yok :),
Peki Ne yapalım;
Üretim esnasında kullanılan EVA,Backsheet, Hücre, ribon gibi ürünlerin kalitesiyle ilgili kontrollerinizi yapın. Üretim esnasında tüm aşamaları kalite kontrolünü yapın. 3 ay öne sisteminizi kurmayı heveslemek yerine, ürünlerinizi, sektörün canlı zamanlarında, ve yoğun aylarında değil, daha sakin aylarında sipariş verin. Hatta hücre ithalatı sürecini başdan sona takip edin.
1-2 cent fazla vermemek adına tüm santralinizin kısa sürede işe yaramaz hale gelmesini önleyin.
Elektr Müh. İsmail Hakkı Özdem
Çamlıc aM 147. C 4/I
Yenimahalle Ankara 0312 425 2200

Kilitli

“Fotovoltaik Güneş Panelleri” sayfasına dön