MC4 konnektör koruma sınıfları

atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

MC4 konnektör koruma sınıfları

Mesaj gönderen atakale » Pzr Kas 26, 2023 2:23 pm

Koruma sınıfı I MC4 konnektörlerinin yeni nesilleri Class II dir. Clas1 topraklama yapılarak elde edilen bir güvenlik koruma şeklidir. Çok nadir ultra high voltage özel sistemlerdeki konnektörlerde olur.
IEC Sınıf I güç kaynaklarında kullanıcı, en azından bir temel yalıtım katmanı ve topraklanmış iletken bir kasa ile tehlikeli giriş voltajı seviyelerinden korunur. Birinci düzey güvenlik koruması temel yalıtımla sağlanır. Topraklanmış iletken şasi ikinci düzeyde güvenlik koruması sağlar. Temel izolasyonda bir arıza varsa, tehlikeli gerilime sahip herhangi bir iletken, tehlikeli gerilim kullanıcıyla temas etmeden önce iletken şasi tarafından topraklanacaktır. Tüm Sınıf I güç kaynaklarında, güç kaynağındaki elektriksel olarak iletken bir kasaya getirilen güvenlik topraklaması bulunmalıdır.

Koruma sınıfı II/* ClassII - koruyucu yalıtım, çift veya güçlendirilmiş yalıtım yoluyla koruma anlamına gelir, yani güvenli elektriksel ayırma. MC4 konnektörlerde Çift izolasyon olduğunu gösterir.İletkenle kılıfın direk teması yoktur. Arada bir başka izolasyon katmanı vardır.

Koruma Sınıfı III- ClassIII IEC Sınıf III güç kaynaklarında giriş voltajı tehlikeli düzeyde olmadığından kullanıcının giriş voltajından korunmasına gerek yoktur. Tehlikeli olmayan giriş voltajının IEC etiketi Güvenlik Ekstra Düşük Voltajıdır (SELV). SELV devrelerinin voltajla erişilebilen kısımları, 71 Vac tepe noktası veya 120 Vdc mutlak sınırıyla, 200 ms'den daha uzun bir süre boyunca 42,4 Vac tepe noktasını veya 60 Vdc'yi aşmayacaktır. SELV devreleri tehlikeli gerilimlerden iki koruma düzeyiyle ayrılmalıdır. İki koruma katmanı, temel ve tamamlayıcı yalıtım, güçlendirilmiş yalıtım veya güvenli topraklanmış, elektriksel olarak iletken bir şasi ile birleştirilmiş temel yalıtım olabilir. Genelde çok ucuz sertifikasız MC4 konnektörlerde ublunur

Class A Aplication Class:Tüm ev ofis ve binalarda A Sınıfı korumaya ihtiyaç duyulduğundan bahsedildiğini duymuşsunuzdur. Peki A Sınıfı koruma nedir? Ona neden ihtiyacın var? Ve neden UL (Underwriting Laboratories) ve NEC (Ulusal Elektrik Yasası), bunun evinizde ve ticari olarak faaliyet gösteren herhangi bir binada ihtiyaç duyduğunuz en önemli elektriksel koruma standartlarından biri olduğunu belirtiyor?
A Sınıfı MC4 konnektörü, personel için en iyi korumayı sağlar ve toprağa 4 mA ile 6 mA arasında elektrik akımı kaçağı (genellikle 5mA +/- 1 olarak patlatılır) tespit edildiğinde alarm verecek şekilde sistem kurulur.. Aynı zamanda, toprağa 150 volt veya daha az ve 60 Amper veya daha az, tek veya 3 fazlı cihazlar ve kablolama konfigürasyonları içindir. Bu, diğer bazı GFCI ürünlerinden farklı olarak, bir devrede arıza oluşturacak daha düşük bir elektrik kaçağı eşiğinin olduğu ve size bir elektrik devresinden kaynaklanan şoklara karşı önceki koruma düzenlemelerine göre daha fazla koruma sağladığı anlamına gelir.

MC4 Aşırı Gerilim/Kirlenme Derecesi(Overvoltage category/Pollution degree)
Kirlilik derecesi, ortamda mevcut olan kuru kirlilik ve yoğuşma miktarına göre yapılan bir sınıflandırmadır. Bu sınıflandırma, bir MC4 konnektörün güvenliğini sağlamak için gereken kaçak ve açıklık mesafelerini etkilediğinden önemlidir. Ofis ve laboratuvar alanları, güvenlik standartlarına ve sertifikasyon kuruluşlarına göre kirlilik derecesi 2 ortamlar olarak kabul edilir. Kirlilik derecesi 1, yalıtılmış bileşenlerin içinde ve hava/su geçirmez muhafazaların içinde düşünülebilir. Kirlilik derecesi 3, birçok endüstriyel üretim alanında tipik olan daha zorlu bir ortamdır. Underwriters Laboratories (UL) ve IEC [1] gibi güvenlik standartları kuruluşları, bunları aşağıdaki şekilde sınıflandırır:
-Kirlilik Derecesi 1: MC4 çalışma ortamında Kirlilik yok veya sadece kuru, iletken olmayan kirlilik oluşuyor. Kirliliğin hiçbir etkisi yoktur.
-Kirlilik Derecesi 2: Normalde yalnızca iletken olmayan kirlilik meydana gelir. Yoğuşmanın neden olduğu geçici iletkenlik beklenmelidir.
-Kirlilik Derecesi 3: İletken kirlilik veya yoğunlaşma nedeniyle iletken hale gelen kuru iletken olmayan kirlilik meydana gelir. Endüstriyel ortamlarda veya şantiyelerde (zorlu ortamlar) bulunur.
-Kirlilik Derecesi 4: Kirlilik, iletken toz, yağmur veya karın neden olduğu kalıcı iletkenlik üretir.
Elektr Müh. İsmail Hakkı Özdem
Çamlıc aM 147. C 4/I
Yenimahalle Ankara 0312 425 2200

“Konnektörler” sayfasına dön