Topcon güneş Panelinin avantajları

atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Topcon güneş Panelinin avantajları

Mesaj gönderen atakale » Çrş Tem 19, 2023 12:44 am

Üretim süreci
TOPCon modülleri, P-tipi modüllerle aynı makinelerde üretilebilir; bu, TOPCon hücrelerinin üreticiler için yüksek sermaye yatırımı gerektirmediği anlamına gelir.
Daha yüksek verimlilik
TOPCon hücreleri, P-tipi hücrelerden daha fazla güneş ışığını dönüştürür, bu da daha yüksek bir hücre ve modül verimliliği ile sonuçlanır. TOPCon hücreleri %28 verimliliğe ulaşabilir (PERC hücresinin maksimum etkinliği yaklaşık %24'tür).
Daha düşük bozulma
TOPCon modülleri, PERC panellere kıyasla PV panel kullanımının 1. yılı ve 30 yılı boyunca daha düşük bir güç bozulma gücüne sahiptir.
Alt sıcaklık katsayısı
Sıcaklık katsayısı, her bir sıcaklık artışı derecesi için bir güneş paneli tarafından kaybedilen güç çıkışının yüzdesidir. Sıcak koşullarda PV modüllerinin güç üretimini etkiler.
TOPCon hücreleri yüksek sıcaklıklara karşı daha iyi bir dirence sahiptir, bu da TOPCon modüllerinin veriminin sıcak iklimlerde PERC modüllerine kıyasla daha yüksek olacağı anlamına gelir.
Bifaciality oranı
TOPCon hücreleri, iki yüzeyli modüllerde PERC modüllerine göre daha iyi bir güç artışına sahiptir. İki yüzeyli güneş modülleri piyasada giderek daha popüler hale geldiği için bu önemli bir faktördür.
Düşük ışık performansı
TOPcon modülleri, düşük ışık koşullarında daha yüksek verimliliğe sahiptir, bu da gün içindeki elektrik üretim süresini uzatır ve zamanla tesisatın performansını artırır.

TOPCon Solar PV Modül Teknolojisinin Dezavantajları
İşte TOPCon güneş hücresi teknolojisinin önündeki bazı potansiyel zorluklar
Maliyet: TOPCon güneş hücreleri üretimi, hücre için gereken ince film katmanlarını oluşturmak için gereken ek malzemeler ve üretim adımları nedeniyle geleneksel güneş pillerinden daha pahalı olabilir.
Karmaşıklık: TOPCon hücrelerinin üretim süreci, geleneksel hücrelere göre daha karmaşıktır, bu da yüksek talebi karşılamak için üretimi büyütmeyi daha zor hale getirebilir.
Yüksek sıcaklıkta işleme: TOPCon hücrelerinin üretimi, artan enerji tüketimi ve karbon emisyonlarının yanı sıra hücrede kusur veya hasar riskine yol açabilen yüksek sıcaklıkta işleme adımları gerektirir.
Safsızlıklara karşı hassasiyet: TOPCon hücreleri, onları oluşturmak için kullanılan malzemelerdeki safsızlıklara karşı daha hassastır, bu da hücrenin veriminin düşmesine ve hatta tamamen arızalanmasına neden olabilir.
Elektr Müh. İsmail Hakkı Özdem
Çamlıc aM 147. C 4/I
Yenimahalle Ankara 0312 425 2200

“TOPCON Güneş Panelleri” sayfasına dön