Fotovoltaik Güneş Paneli Solar Hücre Kalınlığı

Tüm fotovoltaik Güneş Panelleri
Kilitli
atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 207
Kayıt: Prş Mar 01, 2018 4:52 pm

Fotovoltaik Güneş Paneli Solar Hücre Kalınlığı

Mesaj gönderen atakale » Sal Şub 18, 2020 11:22 pm

Farklı kalınlıktaki silikon ince filmlerin/hücrelerin elektriksel ve optik özellikleri kalınlığı ile bağlantılıdır. Si Solar hücrelerin kalınlığı 100 ila 800 μm arasında değişmektedir. Hücrenin optik özellikleri farklı kalınlıklarda farklı elektriksel değerler verdiği testler sonucu ispatlanmıştır. Düzlemsel bir güneş pili tarafından üretilen maksimum ulaşılabilir akım yoğunluğu (MACD), fotovoltaik (PV) optik yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen hücre kalınlığının farklı değerleri gösterdiği görülmüştir. Hücre kalınlığı değerlerinin düşürülmesinin güneş pili açık devre voltajını (VOC) ve doldurma faktörünü (FF) geliştirdiği bulunmuştur. Optik özellikler, 300-2000 nm dalga boyu aralığında çift ışın UV-vis-NIR spektrofotometre kullanılarak farklı kalınlıkta ince film Si (TF-Si) için ölçülmüştür. Dağılım ilişkisi olan kırılma indisi, dağılım enerjisi, osilatör enerjisi, optik bant boşluk enerjisi gibi optik parametrelerin bazıları, farklı kalınlıkta TF-Si spektrumları kullanılarak hesaplanmıştır.

Kısacası, daha kalın bir güneş pili daha fazla ışığı emebilir, ancak daha yüksek yığın rekombinasyon hızları yaşayacaktır.

Bir güneş pili ışığı emdiğinde, yüklerin bir devrede kullanılmasına olanak sağlamak için ayrılması gereken bir elektron deliği çifti (bir eksiton) oluşur. Sorun, elektron ve deliğin kullanılmadan önce yeniden birleşebilmesidir. Öte yandan, eğer hücre çok inceyse, gelen ışığın çok kalın olanı kadar emmez (bir numunenin ışık emilimi numunenin derinliğinin bir fonksiyonudur).

Hücrelerin arkasındaki aluminyum kalınlığının hücre verimine etkisi
Alüminyum arka yüzeyli kristal silikon güneş pilleri için, açık devre voltajı alüminyum kalınlığı ile artar. Artış, sıvı faz epitaksi ile bir p + / p 'yüksek ‐ düşük' bağlantısının oluşumundan kaynaklıdır, bu da hücre için daha fazla verim sağlar. Kalın alüminyum tabakalarda, p + yeniden büyütülmüş bölgenin özellikleri, Al ‐ Si faz diyagramına dayanan tahminlerle makul uyum içindedir. İnce alüminyum tabakalarda, bağlantı boşluğu yoktur ve verim çok daha küçüktür.

Kilitli

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir