Akıllı İnvertör Uyarı Göstergeleri ve Açıklamaları

Cevapla
atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 207
Kayıt: Prş Mar 01, 2018 4:52 pm

Akıllı İnvertör Uyarı Göstergeleri ve Açıklamaları

Mesaj gönderen atakale » Pzr Şub 14, 2021 2:48 pm

Akıllı invertörlerde arıza olmadığı halde ekranda işletim , parametre ve donanım problemleri sensörler aracılığıyla algılandığında, uyarı haline ekranda gözükür.
[01] İnvertör Açıkken Fan Sıkışmış
Her üç saniyede bir beep sinyal sesi duyarsınız. Fanı kontrol ediniz, dönmesini engelleyen mekanik problemi gideriniz. Eğer fanı , yaplpalayarak dönüyor ve arada sırada duruyorsa, değiştirmenizi tavsiye ederim

[03]Aşırı aşırı şarj olmuş
Her saniyede bir beep sesi duyarsınız.
Aküleri aynı anda bir başka şarj cihazıyla şarj ettiyseniz, ve akü şarj maksimum geirlimini, akünün bulk, absorbation fload şarj değerlerini değiştirdikten/düşüdükten hemen sonra invertörü başlatıığınızda bu hatayı alırsınız.
İnvertörü kapatınız, akünüzü şarj eden başka kaynaklar varsa onlarıda kapatınız. Ve bir süre akünün denge şarjına normal şarjına gelmesine kadar bakleyiniz. Veya aküyü 12V luk bir cihaz ile deşarj ediniz. Düzelecektir
Özellikle paralel bağlı invertörlerde veya büyük paralel bağlı şarj cihazlarını kullandığınız yerlerde, tam dolu olarak bekleyen akülerde, kalitesiz şarj cihazlarında oluşan sızıntı gerilimi dolayısıyla görülen bir hatadır .tüm şarj cihazlarını , invertörü güneş panellerini kapat, sistemden ayır, Bekleyin düzelecektir.

[04]düşük gerilim
Her bir saniyede kesik beep sesi duyarsınız
İlk önce PV tarafında, bağlanılan panel kablolarında bir ark ve kıvılcım çıkıyormu ona bakınız. Bunu düzelttikten sonra, veya böyle bir arıza yoksa, aşağıdaki bilgiere göre tespit ve çözüm çalışması yapabilirsiniz
Akıllı İnvertördeki akü kapasitesi set edilen minumum değerin altına düştüğünde, [04] akü düşük hatasıyla karşılaşırsınız. Akünüzün bitmesini gerektirecek şekilde kullandıysanız, cihazı kapatın ve akülerin şarj olmasını bekleyin. En iyi başlangıç testi ve çözümü budur.
-Akü dolu olduğu halde bu uyarıyla karşılaşıyorsanız; aşağıdaki çözümlere göz atınız;
-[12] nolu parametrede akü düşük minum gerilim seviyesini yüksek girmiş olduğunuzdan dolayı, akünün tam boş olmadığı halde , Örnek %60 a tekabül eden kapasiteden sonra akü düşük uyarası ver dediyseniz, akünüz hala doludur fakat girdiğiniz parametrelerden dolayı , invertör akünün tam boşalmasını engellemek için , hata vermiş ve invertörü kapatmıştır. Yapacğınız , [12] nolu parametreye girip gerilimi daha aşşağıya çekmek. Kapasiteye göre hangi gerilimi gireceğinizi ise viewtopic.php?f=17&t=859 linkinden öğrenebilirsiniz
-Güneş panelleriniz yeterli ve güneşli bir havada , enerji tüketiminizde düşük seviyedeyse , akü düşük uyarısı alırsanız aşağıdaki tavsiyeleri deneyebilirsiniz.
Akıllı invertörü kapatınız, ve akü gerilimini kontrol ediniz eğer akü gerilimi invertörü kapatır kapatmaz yükeliyorsa, aküleriniz kapasite kaybı yaşamıştır. Bir çok sebep sayılabilir , ömrünü tamamlamıştır, sülfatlanmıştır, 5-6 ay şarj olmadan beklemiştir vs.. Hepsinin çözümü diğer forum başlıklarında anlatıldı ancak, tavsiyem 31,5v panel gerilimini bir iki saat akülerinize uygulamk olacaktır, hızlı desülfatör olarak bu işlemi uygalyınız. Ve aküyü bir kaç defa doldur boşalt yapınız
Akünüz yeni ve kapasitesinden emin iseniz panellerinizi kontrol ediniz, akü gerilimiinvertörü kapattığınız halde yükselmediyse yani 12v un altındaysa, akü şarj geriliminiyukarı aşağı oklarla bulup kontrol ediniz, akü şarj akımı normalse , dolana kadar bekleyiniz. (Akü şarj akımı ekranda en az akü kapsitsinin 1/8 i olmalıdır)
Akü şarj akımı çok düşük, aküler dolmuyorsa güneş panelinizin bağlantılarını kontrol ediniz, paralel bağlı tüm panelleri çıkartınız ve invertöre teker teker bağlayarak her birinin ne kadar akım verdiğini görünüz, bu işlemleri yaparken invertör kapalı olması gerekir, yoksa çektiği akım ile şarj akımının birbirinden farkını görürsünüz. Mesela 4 adet 24V luk akıllı invertörünüze bağlı paneliniz olsun. Paneller 275-320w aralığına olduğunu farzedelim, havada tam açık güneşli ise bir tane panel 5-6amper şarj sağlayacaktır. Ahava kapılıysa 1 ampere yakın görebilirsiniz. tüm panelleri teker teker deneyerek, herhangi birinde terse bağlantı veya arıza olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Paenllerden biri ters bağlanmış ve artık gerilim vermiyorsa, bağlantı kutusunda diyotları yanmış veya kısa devre olmuş olabilir, bu diyotları kırıp normal akım vermesini sağlayarak gecici çözüm bulabilirsiniz.
Paneller sağlam olduğu halde akü şarj akımı ekrana hiç gözükmüyorsa, akıllı invertörün şarj kartıda arızalı olmuş olabilir. Bir yedeğiyle değiştirilip test edilmesi faydalı olacaktır. Aşağı yukarı hepsi birbirine uyumludur, giriş ve çıkışları aynı ise...!
Bunlarda işe yaramaz ise akünüzü kurtarmak için Yine desülfatör programını 6 saat lik periyot halinde bir kaç defa uygulayın bu konuyla iligli viewtopic.php?f=21&t=880 linkinden sayfaya ulaşın ve sayfa sonunda dengeleme şarjı başlığı altındaki işlemleri uygulayın
Söylemeden geçemiyeceğim, akıllı invertör verimleri %60 lar civarındadır, eski tüplü televiyzon , eski buzdolabı ve flamanlı lambaları güneş enerji sistemide kullanıyorsanız, bu hata ile karşılaşmanız normaldir.
Eğer her seferinde biraz daha sık bu uyarı ve hatayla karşılaşıyorsanız , aküleriniz sürekli kapasite kaybına uğruyorda olabilir

[07]Aşırı Yük
Her 0,5 saniyede bir kesik beep sesi duyarsınız
Akıllı invertörler bir çok cihazın anlık yüksek akım çekmesine müsaade ederler, 3Kwlık bir akıllı invertör 1sn den az süre için , yükü 6KW çekmesine izin verir. Eğer bu süre uzarsa, Aşırı yük zaman aşımı hatası görürsünüz , Ve invertör eğer otomatik başlatma yoksa , kapanır. Bağlı olan yükleri düşürüz.
Mesela aynı anda TV, Buzdolabı ,elektrik süpürgesi çalışıyorsa , bir kaçını kapatın. Genelde sorun çözülür. İnvertöre bağlı yükleriniz ay
nı anda bazen devreye girer ve bu tesadüf nadiren bu hatayı verdirebilir. Lütfen yük hesabı yapıp , ona göre invertöre yük/cihaz bağlayınız

[10]Çıkış gücü azalması
Her saniyede iki beep sesi duyarsınız.
Yüksek ısılarda, Bağladığınız motroların, endüktif yüklerin, güç faktörünün 1 in çok altında olması, çıkış gücünü azalır,MOsfetlerin kayıpları ve üstünden geçen akımlar tüm dengeler değişir. Arızanın , uyarının asıl sebebi budur.

[12]Düşük Akü gerilimi sebebiyle, şarjın durması
Bu uyarı herbir akünün 9v(9/18/36) un altına inmesi durumunda, şarj cihazı artık aküleri şarj edemez. akünün tekrar invertörün ve aşarj cihazının tanımlı geriim seviyesine gelmesi lazım(12voltluk invertörler 11volt, 24voltluk invertörlerde 22volt, 48voltluk invertörlerde 44volt)
Bunun en kolay yolu, solar panelleri kısa süreliğine 5-10 dakika akülere direk bağlamanız. (bu esnsada invertöre bağlı akü kabloalrından birini sökün)
Akü kısa sürede kendini toplayacak ve bağlantıları eski haline getirdiğinizde, şarj etmeye devam edecektir.

[13]Solar Panel Yüksek Gerilim sebebiyle şarj akımının durması
Akıllı invertörler solar şarj kontrol cihazına giren gerilimin etiket değerinde belirtilen değerden yüksek olması durumunda şarjı durudurlar. Örnek max solar voltage 75V yazan bir akıllı invertörde, iki adet 400w paneli seri bağladığınızda sabah panellerin üzerindeki gerilim 90v lara kadar çıkacaktır, ve hiç çalışmaya başlamadan bu uyarı gelecek şarj kesilecektir.
Bu uyarıyı alıyorsanız, büyük ihtimalle, panelleri seri bağlamışsınızdır. Panelleri paralel bağladığınızda uyarı kesilecek ve şarja başlayacaktır.
Özellikle kış aylarında sabah erkende günbeş doğarken bu uyarı alıyrosanız, şu önemli bilgide aklınızda bulunsun, -20 lerde güneş paneline çok az bir ışıkda gelse 50-60v lara çıkabilir, bu durum panellerin yarı iletken yapısndan kaynaklanır.
Bazı kullanıcıların 320W/280w yerine 400w kullanması bu tür hatalara sebebiyet vermektedir.

[14] Solar aşırı yük
Akıllı invertörlerekapasitesinin üstünde panel bağladığınızda, şarj kontrol kartı aşırı ısınacak ve koruma amçlı şarjı kesecektir. Bu uyarının en çok rastlanan sebebi budur.
mümkünse solar maksimum şarj akımı tanımlayınız. Akünün tamamen boş olması ve şarja başlar başlamaz bu uyarı görünmesi, durumunda aküleri bir başka kaynakla doldurmanızı tavsiye ederim.
Sistem seçiminde tüm ürünlerin bribiryle dngede olmasına özen gösteriniz. Herşeyin çoğu olsun demeniz bu tür arızaları görmenize sebep olur.

[E9] Dengeleme Şarjı Uyarısı
Bu uyarı geldiyse, akünüz dengeleme şarjı yaptığını, parametreleri değiştirene kadarda bu devame deceğini biliniz.
[39] nolu parametreye veya kullanma klavuzunuzdaki hemen dengeleme equalization şarjı tanımını kapatın, düzelecektir.

Cevapla

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir