Kurşun Asit Akü Çeşitleri

Cevapla
atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 207
Kayıt: Prş Mar 01, 2018 4:52 pm

Kurşun Asit Akü Çeşitleri

Mesaj gönderen atakale » Pzr Kas 29, 2020 11:37 pm

KURŞUN ASİT AKÜ ÇEŞİTLERİ TİPLERİ

Sulu Kurşun Asit Bataryalar:(Floaded Lead Acid) Sulu Kurşun Asitli aküler en yaygın bilinen kurşun asit akü tipidir ve otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm kurşun asit akü çeşitleri içinde amper saat başına ,en düşük maliyeti aküdür. Bakım gerektirir,Çevrim ömürleri çok düşüktür. 2,2Volt hücre gerilimi ,40wath/kg enerji yoğunluğu,%70 elektrik verimleri vardır, 300cycle çevrim ömrü, 2 sene raf ömrü vardır.-20 °C to +60 °C çalışma sıcaklığı. Düşük iç dirence sahiptir.
AGM Kurşun Asit Aküler(Sealed Lead-Acid -SLA):Elektrolit serbest Sıvı halde değildir, mikro cam gözenekli elyafa emdirilmiştir. Genelde Bakımsız Kuru Akü olarak bilinir. Kapalı, bakımsız,Gaz çıkışı valflerle kontrol altına alınmıştır.2,2Volt hicre gerilimi, 50Wath/kg enerji yoğunluğu, %75 Elektrik verimi,400çevrim ömre sahiptir, raf ömrü 5 seneye kadar uzayabilir. -20 °C to +60 °C çalışma sıcaklığı vardır.

JEL Aküler (VRLA JEL): Jel Aküler Sulu Kurşun Asit akülerden farkı, elektrolitin Jel haline getirilmiş akülerdir. Sülfürik asit silika ile jelleştirilmiştir, kurşun plakaların etrafını sararak dökülmesini önler , çevrim ömrünü diğer kurşun asit akülere göre 3-4 kat arttırır. Tamamen bakımsızdır, ve tam kapalıdır. Acil durumlar dışında dışarıya gaz çıkışına izin vermez. Valfler yardımıyla gaz çıkışı kontrol edilir. VRLA gaz çıkışı için valfler Regülatör görevi yapar. 50wath/kg enerji yoğunluğu, %80 elektrik verimi, 1200 çevrim , 10 sene çalışma ömrü vardır. -20 °C to +60 °C çalışma sıcaklığı vardır.

Karbon İlaveli Jel Akülerin: Diğer kurşun asit jel akülerden en önemli farkı, Negatif plakanın karbon kompozit malzemeden yapılmış olmasıdır. Bu daha hızlı şarj ve deşarj sürelerini sağlar. Akünün ömrünü arttırır. Akü verimini arttırır %90 civarındadır. %30 Derin deşarjda 7000 çevrim ömrüne kadar çıkar. Buda 12 seneye yakın kullanım ömrü demektir.

Kurşun Asit Kalsiyum Aküler: Akü ömrünü azaltan korozyona , aşırı şarjda gaz çıkışını engellemek ve kendi kendine deşarjı azaltmak için plakalarda kullanılır.
Plakaların daha gözenekli ve geniş bir alana sahip olması sağlanır. Böylece kapasite arttırılmış olur. Daha yüksek akımla deşarj olma imkanı verir.

Kurşun Antimon Bataryalar: Plakalara antimon ilave edilir. Plakaların mekanik dayanımı arttırılır. Derin deşarjda plakaların dökülmesi en aza indirilmiş olur. Kalsiyum bataryalardan daha uzun ömre sahiptir. Akü içindeki ısı artışını ve su kaybını en düşürür. Tamamen boşaldığında tekrar şarj edilebilir.

Marin Akü (Denizcilik Aküsü): Marin aküler Jel VRLA veya AGM yapısında olabilir. Diğerlerinden farkı çevre etkilerine, darbelere, titreşimlere karşı daha dayanıklı üretilmiş olmasıdır

OpzS Sulu, OPzV Jel Aküler : 2,2Volt stasyoner ismiyle anılan akülerdir. Sulu tipi Opzs, Jel Tipi ise OpzV dir. Çok kalın plakalarla üretilir. 20 seneye varan Uzun ömürlere sahiptir. OpzS şeffaf plaka ile üretilerek, plakaların durumu görsel olarak kontrolü takibi sağlanır. Su ilavesi yapılmak suretiyle bakım gerektirir. Döngüleri 3000 çevrime kadar çıkar. Fiyatları diğer akülere göre pahalıdır. Genelde Büyük Enerji Sistemler için UPS olarak kullanılır. 1000-3000AH lik kapasitelerde üretilebilir. Anlık 10000A lik akımlar çekilebilir. İç dirençleri çok düşüktür.
Silikon Jel Aküler
Normal Sulu , Elektrolit Kurşun Asit akülere, silikat atınca, , akü elektroliti jel kıvamına gelir. Bu akülere silikon aküler de denir. Fakat asıl adı Jel aküdür. silikon akü diye satılması sadece bir algı olayıdır. Tüm silikon aküler Jeldir. Tüm Jel Akülerde silikon aküdür.

Cevapla

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir