Jel Akülerde Çalışma Sıcaklığı Aralığı Tavsiyeler

Cevapla
atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 207
Kayıt: Prş Mar 01, 2018 4:52 pm

Jel Akülerde Çalışma Sıcaklığı Aralığı Tavsiyeler

Mesaj gönderen atakale » Sal May 26, 2020 11:34 pm

Hava ısınmaya başladığında, sık soruyor, sıcak havalarda derin devirli aküleri nasıl yönetirim?

Cevap, akünün takıldığı sistem özelliklerine ve sistem için seçilen akü teknolojisine bağlıdır.
Derin çevrimli jel VRLA akülerde, tasarım ömrü ile belirtilen en yaygın çalışma sıcaklığı 25 ° C'dir. Bununla birlikte, gerçek tasarım ömrü büyük ölçüde aküin maruz kaldığı günlük çalışma sıcaklığına bağlıdır.

Bu blogda, Valen'deki akü uzmanları sizi sıcak sıcaklıkların derin devirli VRLA aküler üzerindeki etkilerinin yanı sıra aşırı sıcaklıklarda akü depolama koşullarını optimize etmeye yönelik çözümlere yönlendiriyor. Ayrıca Lityum Fosfat akülerin sıcak koşullarda nasıl performans gösterdiğine de göz atacağız.
Yüksek sıcaklıkların VRLA jel aküler üzerinde nasıl bir etkisi vardır?
Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, aşırı ısının, derin devirli bir VRLA akünün amper kapasitesi üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaktır.Aslında, derin devirli bir VRLA akünün amper kapasitesi, normal çalışma sıcaklığı altında her bir derece ile önemli ölçüde azalır.
Resim
Ortam sıcaklığında normal çalışma sıcaklığının üzerindeki her 8 ° C'lik artış, bir aküin tasarım ömrünü yarıya indirir.

Bu nedenle, örneğin, normal çalışma sıcaklığı 25 ° C olan 10 yıl tasarım ömrüne sahip bir VRLA akü, 33 ° C'lik bir çalışma ortamına yerleştirilirse sadece 5 yıl dayanır.

Sıcak sıcaklıkların derin devirli VRLA aküler üzerindeki etkileri, yaz aylarında sıcaklıkların belirli uzak bölgelerde 50 ° C'nin üzerine çıkabileceği Avustralya'da özellikle endişe vericidir. Aküler doğru havalandırma olmadan dolaplara yerleştirildiğinde ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakıldığında çalışma sıcaklıklarının yönetimi daha da önemli hale gelir.

 

Aşırı yüksek sıcaklıklarda aküleri optimize etme yöntemleri
Sıcak, uzak bölgelere akü sistemleri kurması gerekenler için iyi haberler var.

Bir VRLA aküinin bu koşullarda güvenilir bir şekilde çalışması ve çalışması mümkündür. Genel sistem tasarımına dikkat etmek gerekir ve her bir batarya teknik özelliklerinin ayrıntılı bir şekilde anlaşılması gerekir.

VRLA aküinin kullanım ömrünü sıcak çalışma sıcaklıklarında optimize etmek için iki ana yöntem vardır:

 

# 1 - Normal çalışma sıcaklıklarını korumak için sistem tasarımını ayarlayın
Bir VRLA aküinin doğru kapasiteye ulaşmasını ve optimum tasarım ömrünü sürdürmesini sağlamak için bir sistem tasarımına soğutma önlemleri dahil edilebilir.

Günlük beklenen çalışma sıcaklığı yüksek olacaksa, akü depolama veya kabine aşağıdaki soğutma mekanizmaları eklenebilir:

Klima
Fanlar
Güneş kalkanları
yalıtım
Çapraz havalandırma
Bu soğutma mekanizmalarının sisteminiz için uygun bir seçenek olup olmadığını kontrol etmek için lütfen Valen'deki ekiple iletişime geçin.

 

# 2 - VRLA aküler için sıcaklık dengelemeli şarj
VRLA akü şarj cihazlarının, özellikle sıcak sıcaklık senaryolarında sıcaklık telafisi işlevselliğine sahip olmasını sağlamak son derece önemlidir. Bu, akülerin aşırı şarj edilmemesini sağlayacaktır.

Batarya iç sıcaklığı arttıkça, kimyasal reaksiyon artar ve bu da batarya voltajını düşürür. Sıcaklık telafisi olmayan bir şarj cihazı, şarjı boşalmış bir akü olarak algılar ve bunun sonucunda aküi şarj etmeye çalışır. Gerçekte, akü tamamen şarj edilmiş olabilir ve harici faktörlerden sadece sıcak olabilir, bu nedenle akü arızasına neden olabilir.
Bu akü şarj cihazının sıcaklık kompanzasyonu olmaması nedeniyle aküye gelen ek şarj daha sonra ısıya dönüştürülür. Bu, akünün aşırı şarjdan zarar görmesine neden olur.
Aşırı şarj sırasında, akü içindeki bir hücre ısındıkça, her iki tarafındaki hücreleri etkilemeye başlayacaktır. Termal kaçak, aşırı yüklü bir hücreden gelen ısı bir sonraki hücreyi etkilediğinde ve aynı zamanda hasar gördüğünde ortaya çıkar.
aküler uzun süre daha yüksek sıcaklıklara maruz kalırsa, akü hücreleri kurumaya başlar ve bu da plaka sülfatlaması ve erken akü arızasına neden olur.
Bununla birlikte, aşırı şarj aküin şişmesine ve akü deliklerinden elektrolit sızmasına neden olabilir.
Sıcaklık dengelemeli şarjlı “akıllı” akü şarj cihazında, aküi korumak için şarj voltajını otomatik olarak ayarlayan bir sensör bulunur.
Bu işlevsellik, çalışma koşulları ne kadar sıcak olursa olsun bir aküin her zaman düzgün bir şekilde şarj edilmesini ve bakımının yapılmasını sağlar.
Sisteminizde "akıllı" bir akü şarj cihazı kullandığınızdan emin olmak için lütfen Valen ekibiyle iletişime geçin. 
Sıcak sıcaklıklarda Lityum Fosfat akülere ne dersiniz?
Dahili BMS (akü Yönetim Sistemi) korumasına sahip doğru tasarlanmış bir Lityum Fosfat akü, VRLA aküleri yüksek sıcaklıklı ortamlarda gerçekleştirme özelliğine sahiptir.
Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, Lityum aküler, kapasiteyi sınırlamaksızın 60 ° C'ye kadar çalışma sıcaklıklarına ulaşabilir. Bu, VRLA akülere kıyasla büyük bir avantajdır. Yukarıda belirtildiği gibi, VRLA aküleri 25 ° C'nin üzerindeki sıcaklıktaki her 8 ° C artışla tasarım ömrünün yarısını kaybeder. Bu nedenle, Lityum akülerin neden sıcak çalışma ortamları için üstün seçim olduğunu görmek kolaydır.

Cevapla

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir