Jel Akü Ömür Döngü Çevrim Sayısı- Jel AKü ömrü ne kadar

Cevapla
atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 207
Kayıt: Prş Mar 01, 2018 4:52 pm

Jel Akü Ömür Döngü Çevrim Sayısı- Jel AKü ömrü ne kadar

Mesaj gönderen atakale » Sal May 26, 2020 10:20 pm

JEL AKÜ ÇEVRİM SAYISI VE ÖMÜR ÖMRÜ

Akünün çevrim ömrü üreticiye ve akü tipine modeline bağlıdır. Örnek olarak: bir Deka 8G Jel akünün ömrü yaklaşık 1000 döngü ila% 50 Deşarj Derinliği (DOD) iken 8A AGM pilleri sadece 500 döngü ila% 50 DOD arasındadır. Bunu, 1000 döngü ila% 50 DOD arasında derecelendirilen Jel ​​ve AGM pillerin her ikisi de 500 döngü ila% 50 DOD arasında derecelendirilmiştir. Yedek güç Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) uygulamalarında, akü neredeyse her zaman tam şarj durumunda yüzdüğü ve yılda sadece birkaç kez dönebileceği için bu önemsiz bir farktır. Bununla birlikte, güneş enerjisi sistemi uygulamalarında piller günlük olarak bir miktar deşarj derinliğine çevrilir, bu nedenle daha yüksek bir akü çevrim ömrü değeri yararlıdır.

JEl Akü ne kadar dayanır?
Bir Jel Akünün ne kadar dayanacağı büyük ölçüde kullanılma şekline ve pilin ne kadar iyi korunduğuna bağlıdır. Hem aşırı şarj hem de düşük şarj, derin devirli bir akünün ömrü üzerinde ciddi olumsuz etkilere neden olacaktır. Özellikle, jel akünün tasarlanmadığı derin bir döngü uygulamasında kullanılması durumunda akünün ömrünü ciddi şekilde kısaltabilirsiniz. Bunun bir örneği, otomotiv başlangıç ​​aküsünü derin devirli akü olarak kullanacak olsaydınız.

Derin çevrimli piller için genel beklentiler (bunlar sadece yaklaşık yönergelerdir):

Başlangıç ​​aküsü (Otomotiv aküsü vb.): 3-13 ay
Marin AKü Bataryası: 1-6 yıl
AGM Derin döngü: 4-7 yıl
Jel Hücresi Derin Döngüsü: 2-5 yıl
OPZS Asit Derin Döngüsü Pil (L16-RE vb): 4-8 yıl

Derin çevrimli akülerininden maksimum değer elde etmenizi sağlamak için yapabileceğiniz en önemli şey, onları korumaktır. Bu, bunların uygun seviyede sulanması, toplam kapasitelerinin% 50'sinden fazlasını boşaltmasını önlemeye çalışmak ve uygun şarj sistemlerine sahip olmak anlamına gelir. Şarj etme özel önem taşır, çünkü hem aşırı hem de düşük şarj, pillerinizin ömrünü ciddi şekilde sınırlar, ayrıca pilleriniz kullanılmadan uzun bir süre görecekse, saklanmadan önce rutin olarak kontrol edildiğinden, temizlendiğinden ve tamamen şarj edildiğinden emin olmalısınız. Ayrıca bazı durumlarda,

Resim
Jel Akülerler,% 90'a kadar deşarj etmenizi ve AGM Akülerlere kıyasla daha iyi bir çevrim ömrü elde etmenizi sağlayan derin bir döngü dayanıklılığı sağlar. İşte CBG serisi Canbat jel Akülerler için deşarj derinliği ve döngü sayısı arasındaki ilişkiyi gösteren bir grafik.

AGM Akülerlere benzer şekilde, jel Aküleri daha fazla deşarj ettiğinizde döngü sayısı azalır. Örneğin, bir jel akünün% 30 oranında deşarj olması, AGM akülü yalnızca 1.200 devire kıyasla yaklaşık 2.600 devir verir. Aslında, bir jel Aküleri% 90 oranında deşarj ederseniz, 700 döngü verir, bu da sadece% 50 deşarj edilen bir AGM Akülerinden daha fazla döngüdür.

Tabii ki, daha yüksek bir çevrim ömrü ücretsiz gelmez. Jel Akülerler standart AGM Akülerlere göre daha pahalıdır, ancak düzgün kullanıldıklarında yatırıma değer olabilirler. Hem jel Akülerler hem de AGM Akülerler için aynı şarj cihazını kullanamayacağınızı unutmamak önemlidir. Jel Akülerler daha hassastır ve özel şarj cihazları gerektirir.
Akü Döngüleri ve Akü Ömrü mü?
Genellikle Aküinizden çıkmayı beklediğiniz kullanım ömrü 'çevrimler' olarak adlandırılır. Akü döngüsü, tam bir deşarj ve şarj döngüsüdür. Bir Aküin deşarj durumu genellikle Deşarj Derinliği (DOD) ile ölçülür. Bu, bataryanın ne kadar aşağı çekildiği anlamına gelir; örneğin, kapasitesinin% 25'ine sahip bir bataryanın% 75 DOD olduğu söylenir. Bir Aküin ömrü, düzenli olarak yaşadığı deşarjın derinliği ile doğrudan ilişkilidir. Kurşun asit aküler kararsız şeylerdir. Derin devirli bir Aküi düzenli olarak% 80 DOD'a maruz bırakırsanız, Aküinizin ömrünün yaklaşık yarısını% 50 DOD'ye çevirmekten daha fazla kazanırsınız. Bu% 80 DOD'a inemeyeceğiniz anlamına gelmese de, genellikle Akü bankalarınızı yaklaşık% 50 bisiklet sürmeye izin verecek şekilde tasarlamaya çalışmalısınız. Tersine, bir Aküin DOD'unda da bir üst sınır vardır, genellikle, sadece düzenli olarak% 5 veya daha az bir döngüye sahip bir Akü,% 10 veya daha fazla bir döngü sürdüğü sürece dayanmaz. Bunun nedeni, daha küçük döngülerde Kurşun Dioksitin pozitif plakaların etrafında toplanabilmesidir. Daha ağır deşarjlarda, bu daha düzgün bir film olacaktır.

Cevapla

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir