Motor Sürücleri ve Elektronik Chazların Ortam sıcaklığı ve Çalışma Şartları

Cevapla
atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 328
Kayıt: Prş Mar 01, 2018 4:52 pm
Konum: Ankara
İletişim:

Motor Sürücleri ve Elektronik Chazların Ortam sıcaklığı ve Çalışma Şartları

Mesaj gönderen atakale » Pzr Nis 05, 2020 10:27 pm

ELEKTRONİK CİHAZLARDA SICAKLIK NEDEN ÖNEMLİDİR

Güvenilirlik mühendisliği alanı, bir ürünün ortalama arıza süresini (MTTF) ve arıza arasındaki ortalama süreyi (MTBF) tahmin etmek için birçok araç sağlar ve sıcaklık, hesaplamada her zaman önemli bir faktördür. Mühendislerin elektronik ürünler için maksimum çalışma sıcaklığı belirlemesinin nedeni budur.

Örneğin, 50.000 Santigrat dereceye kadar olan ortamlarda, örneğin 20.000 saatlik MTBF ile çalışacak şekilde tasarlanmış bir güç yönetimi ürünü düşünün. 60º'da çalışmak ömrünü etkili bir şekilde yarıya indirecektir. Alternatif olarak, ortam 40 ° C'ye soğutulursa, MTBF 40.000'e kadar uzatılabilir.

Elektrikli bir bileşenin sıcaklığı, ortamın ortam sıcaklığından, bileşenin ürettiği ısıdan ve termal sistem tarafından sağlanan ısı giderme verimliliğinden etkilenir. Bileşen sıcaklığı (ve ömrü) bu faktörlerden herhangi biri iyileştirilerek azaltılabilir. Daha verimli bir bileşen daha az ısı yayar; Gelişmiş bir termal sistem ısıyı hızla giderebilir.

Kısa bir örnek düşünün: bir grup insan bir kapıdan büyük bir odadan diğerine geçmeye çalışıyor. Bu metaforda, her kişi bir ısı birimini temsil eder, kapı soğutma sistemini temsil eder ve kapıdaki kalabalık veya darboğazın göreli yoğunluğu sıcaklığı temsil eder. İnsan sayısını azaltarak (bileşen tarafından verilen ısıyı azaltarak), kapıdaki kalabalık (sıcaklık) azalacaktır. Benzer şekilde, kapı boyutu veya kapı sayısı arttırılırsa (termal sistemi iyileştirir), kapıda kalabalıklaşma da düşecektir.

Seçenekler : Geçmiş : Geribildirim :
SICAKLIK KONTROL YÖNTEMLERİ [/ b]
Açıkçası, ısı yönetimi güç elektroniği tasarımında kritik bir faktördür. Isı taşınmasının en basit yolu olan serbest konveksiyon soğutma, ısının doğrudan sabit ortam havasına yayılmasını sağlar. Cebri hava soğutma ve sıvı soğutma, konveksiyon soğutmaya kıyasla ısı dağılımını iyileştirmek için kullanılan iki yöntemdir. Cebri hava soğutması, elektronik bir bileşenin yüzeyi boyunca hava üflemek için fanları kullanarak üründen çevredeki havaya ısı transferini arttırır. Bununla birlikte, düşük yoğunluk ve özgül ısı kapasitesi nedeniyle, hava nispeten zayıf bir ısı transfer ortamıdır. Fanların sayısını veya hızlarını artırmak, aktarım hızını artırır, ancak daha verimli bir ortam, bir sıvı kullanmak, 30 kat veya daha fazla bir faktörle daha etkilidir.

Tipik bir güç dönüşüm sisteminde, filtre tarafından verilen ısı miktarı sadece anahtarlama cihazı için ikinci sıradadır. Elektronik bileşenler çoğunlukla paylaşılan bir mahfazada, serbest konveksiyon ve cebri hava soğutma sistemlerinde bulunduğundan, anahtarlama cihazları ve filtre tarafından verilen ısı, kabinin ortam sıcaklığını arttırır ve ortak kabinde bulunan tüm bileşenlerin ömrünü etkili bir şekilde azaltır. Sıvı soğutmanın en büyük avantajlarından biri (daha soğuk çalışma sıcaklıkları hariç), en büyük, en sıcak bileşenler tarafından üretilen ısının doğrudan soğutucudan çıkarılabilmesi ve kabin hava sıcaklığı üzerindeki etkinin en aza indirilmesidir. Sıvı soğutmanın faydaları hakkında daha fazla bilgi için (hava ve sıvı soğutmanın kabin sıcaklığı üzerindeki etkileri için PDF'nin 6. sayfasına bakın).

SIVI SOĞUTMALI HAT REAKTÖRLERİ
CTM Magnetics, yaklaşık on yıl önce sıvı soğutmalı hat reaktörlerinin tasarımına ve geliştirilmesine öncülük etti ve şimdi bu ürünlerin hava soğutmalı reaktörlerden daha az maliyetli olduğu bir noktaya ulaştı. Rakip hava soğutmalı hat reaktörlerinin yarısı ve yarısı ağırlığındadırlar ve neredeyse duyulmayan ses seviyelerinde çalışırlar.
Elektr Müh. İsmail Hakkı Özdem
Çamlıc aM 147. C 4/I
Yenimahalle Ankara 0312 425 2200

Cevapla

“Solar Motor Sürücüleri Sözlüğü” sayfasına dön