Motor Sürcüleri Çalışma yükekliği

atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Motor Sürcüleri Çalışma yükekliği

Mesaj gönderen atakale » Pzr Nis 05, 2020 10:23 pm

Motor Sürücleri, Hız kontrol cihaları, frekans konvertörleri, birer elektronik cihazdır,
Çalışması için gerekli şartları sayarken, maksimum çalışabileceği atmosfer yüksekliğide kriterlerden biridir.

Bu konuda tüm elektronik cihazların çalışması içn gerekli yükseklik konusundaki bilgileri aşağıda sıralıyorum.

Kısa bir süre önce EDN'deki bir izleyici üyesinden kablosuz / pille çalışan elektrikli aletlerin daha yüksek irtifada nasıl davranabileceği hakkında bir sorusu vardı. Bu soru Dave Norton tarafından TDK-Lambda Americas'taki bir makaleden çıktı, Yükseklik AC-DC güç kaynaklarını nasıl etkiler? Dave ve ben biraz daha araştırma yaptık ve işte bulduklarımız:

Dave Norton: Yüksek irtifa çalışanları, tozu uzaklaştırmak için az sayıda hava molekülü nedeniyle matkap deliklerinden toz çıkarmaktan endişe duyuyorlar.

Birçok taşınabilir elektrikli alet artık fırçasız DC motorlar kullandığından, fırçaların motor komütatörüne bağlanması artık sorun olmayacağını söyleyebilirim. Fırçaları kullanan AC motorlar kesinlikle daha fazla ark oluşturur ve bu da fırçaların ve komütatörün ömrünün kısalmasına neden olur.

Motorun ve motor kontrol devresindeki yarı iletkenlerin soğutulması, DC veya AC olsun, daha sıcak çalışmasını ve dolayısıyla rulmanların ve bileşenlerin ömrünü azaltmasını sağlar. PTFE gibi yağsız rulmanlara güveniyorlarsa, bu biraz değişiklik gösterebilir.

Bu yüzden muhtemelen elektrikli el aletleri yüksek irtifada daha kısa bir ömre sahip olacaktır.

Vakumun daha iyi bir yalıtkan olmasıyla ilgili EDN makalesinde bazı yorumlar fark ettim.

Steve T .: Daha derinlemesine araştırdım ve aşağıdakileri buldum1,2:

Yüksek rakımlarda ve kozmik ışınlarda azalan hava yoğunluğu, hazır ticari veya COTS elektronik bileşenleri için temel endişelerdir. Referans 1'de, bir dizüstü bilgisayar test edilen nesneydi. Bir dizüstü bilgisayarda, CPU ve bellek ve CPU ile bilgisayarın G / Ç aygıtları arasındaki yonga seti en çok etkilenen ana IC'lerdir. İlk olarak, hava yoğunluğunun azaltılması, daha sonra elektronik cihazların soğutulmasını azaltan termal yönetim sistemini etkiler. İkincisi, Kozmik ışınlar elektronikte yumuşak arızalara neden olabilir. Bu çalışma maksimum 35.000 feet yükseklikte ve 20 derece C nominalde yapılmıştır.

Güç kaynağına bakalım. Burada yüksek irtifadaki ana etki, hava yoğunluğundaki bir azalmaya bağlı olarak konveksiyon esaslı ısı batan mimarilerin verimliliğinin azalmasıdır ve bu da cebri havanın ısı alıcıları üzerindeki kütle akışını azaltır. CPU ve diğer bazı elemanlar bu nedenle sıcaklıkta bir artış görecektir. Bunun için termal hesaplamalar erken tasarım aşamasında yapılmalıdır.

Pil genellikle Lityum İyon'dur ve burada güvenlikle ilgili endişeler olabilir. Şu anda bu pillerin çoğunda 35.000 feet'in üzerinde sorunlar var

Elektrolitik kapasitörler, atmosferik basınç dahili kapasitör basıncından daha düşük olduğu için yüksek irtifalarda uç conta çıkıntısı yaşayacaktır.

Likit Kristal Ekran (LCD) yüksek sıcaklıklarda hem düşük sıcaklıklardan hem de hava basıncı değişikliklerinden etkilenir. Sıvı kristalin kendisi, düşük sıcaklıklarda daha düşük viskoziteye sahip olacak ve bu da ekranda daha uzun tepki süresine yol açacaktır. Ekran ayrıca düşük sıcaklıklarda daha düşük kontrast ve arka ışık ömrünün kısalması gösterebilir. Hücreler kısa devre yapabilir ve yangın ve patlama mümkündür ve olmuştur.
Elektr Müh. İsmail Hakkı Özdem
Çamlıc aM 147. C 4/I
Yenimahalle Ankara 0312 425 2200

“Solar Motor Sürücüleri Sözlüğü” sayfasına dön