Fotovoltaik Güneş Panellerinin Camı

Tüm fotovoltaik Güneş Panelleri
Kilitli
atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 181
Kayıt: Prş Mar 01, 2018 4:52 pm

Fotovoltaik Güneş Panellerinin Camı

Mesaj gönderen atakale » Sal Nis 17, 2018 6:20 pm

Güneş Paneli Camları, Fotovoltaik modüllerde kullanmak amacıyla ürettiği düşük demirli, temperli buzlu camıdır.

Güneş Paneli Camları, güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panellerinin iç aksamını çevre koşullarından koruyan ve yüksek ışık geçirgenlik performansı ile güneş panellerinin verimliliğini doğrudan etkileyen, modül üretimlerindeki en önemli bileşenlerden biridir. Demir oksit oranı daha düşük olan Güneş Paneli Camları’nın ışık geçirgenliği normal demirli cama göre daha yüksektir.

Sandy/Kumlu ve Prizma desenlerinde üretilen Güneş Paneli Camları, desenli yapısıyla cam yüzeyinde oluşan yansımaları azaltarak, yüksek ışık geçirgenliği ve düşük yansıtma değerleri ile güneş panellerinin performansında maksimum verimlilik sağlar. Cam yüzeylerine uygulanan özel Anti Reflektif (AR) kaplama ile ışık yansımaları minimize edilebilmektedir. AR kaplama uygulaması, camların ışık geçirgenliğini yaklaşık %2 artırarak, güneş panellerinde performans artışı ve yüksek verim sağlar.
Piyasa da genelde 3.2mm kalınlıkta güneş camları kullanılmaktadır.

Türkiyede şişe cam tarafından üretilen bu camlar, temperlenmemeiş olarak alınır, ve özel boyutlarda kesildikten sonra, bir çok imalatçı tarafından temerleme işleminie tabi tutularak , panel üreticilerine sunulur.

Güneş panellerinde kullanılan düşük demirli, temperli buzlu camlar standart olarak 3,2 mm ve 4 mm kalınlığında, Sandy ve Prizma desenli olarak üretilmektedir.
Ebatlar :

Temperli : 750x1500 mm ; 1500x3000 mm
Rodajlı : 750x1500 mm; 1500x2500 mm
Hamcam (Düşük Demirli Buzlu Cam) : 1000x2200 mm; 2400x3300 mm

Şişecam Güneş Paneli Camları’nın ışık geçirgenlik değerleri İsviçre'de bulunan SPF Solartechnik Prüfung Forschung - Güneş Enerjisi Teknolojileri Enstitüsü’nde test edilip sertifikalandırılmaktadır.
Kalite
Şişecam Güneş Paneli Camları;

TS EN 572-5 Cam - Yapılarda kullanılan - Temel soda kireç silikat cam mamuller - Bölüm 5: Desenli cam
EN12150-1 - Yapılarda kullanılan - Isı ile temperlenmiş soda kireç silikat emniyet camı

standartlarına göre üretilmektedir.

Resim

Kilitli

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir