Akü Enerji Kapasitesi

atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Akü Enerji Kapasitesi

Mesaj gönderen atakale » Cmt May 30, 2020 11:40 pm

Akün içindeki depolanan enerji,
Basitçe P=IXVxh (akımxvoltx saat) olarak söylenir,
Ancak oldukça karmaşık bir hesabı vardır.

Akü deşarj esnasında , cinsine göre bir fonksiyon şeklinde enerjisini boşaltır.
Bu boşalan enerjinin oluşturduğu Akım geirlim ve süre grafiğinin altnda kalan alanın diferansiyel hesabıdır.
Çünkü bu alan, , seşarj akımı, çevr esıcaklığı, doluluk oranı, ömrünün hangi evrede olduğu gibi bir ok değişkenlere bağlı olarak değişir.

Resim

Akünüz, hızlı ve yüksek akımla deşarj edildiğinde kapasitesi düşer
Resim

Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi , akıma göre enerji kapasitesi değişecektir

Cihazınızı çalıştırmak için ne kadar akü kapasitesine ihtiyacınız var? İşte böyle tahmin edersiniz.
Adım 0. Elektronik şarj ölçümleri hakkında küçük bir eğitim. Sonuçta, bataryada depolanan elektronlar (gerçekten iyonlar). Phreshman fisicks hepimiz yük ölçüsü coulomb olduğunu ve tek bir elektron 1.602e-19 coulomb yük olduğunu öğrendim. Bir telde bir saniye akan bir amper, 6.24 x 10 ~ 18 elektron olan bir yük panosu kullanacaktır.

Q = I * t

Burada Q, coulomb cinsinden yüktür, I, amper cinsinden akımdır ve t, saniye cinsinden süredir.

Bu telden (1.0 amper ileten) 60 saniyede geçen şarj miktarı 60 coulomb'dur ve bir saat içinde 3600 coulomb'a “merhaba” ve “güle güle” demiş olursunuz.

aküler, “en kolay olanı” ölçüm sistemine abone olan mühendisler tarafından açıkça geliştirilmiştir. 24000 coulombun ne kadar süre dayanacağını bilmek istedikleri her seferinde 3600'e bölmek için slayt kurallarını çıkarmaktan yoruldular ve yetkisiz amp-saat birimi buldular. Daha sonra, daha küçük aküler kullanıldığında miliamper saati buldular.

Kısa çizgi ile karıştırmayın. Amper-saat amper çarpı saat anlamına gelir. Amperlere bölün ve saat, saatlere bölün ve amper kazanın. Yani amper değil ve saatte amper değil, amp-saat. Ve bu arada, amp-saniye terimini bile kullandım çünkü “coulomb” dediğinizde herkes size cam gibi bakıyor.

Beni yanlış anlamayın, birimler için amp-saati seviyorum, kullanışlı bir kural. Amper saati, bataryada ne kadar şarj saklandığıdır. Bir akü deşarj sırasında voltaj değiştirdiğinden, ne kadar enerjinin depolandığının mükemmel bir ölçüsü değildir, bunun için watt-saatlere ihtiyacınız olacaktır. akü kapasitesinin ortalama veya nominal akü voltajı sürelerini amper-saat cinsinden çarpmak, aküin kaç watt-saat olduğunu tahmin eder.

E = C * Vavg

E'nin watt-saatte depolanan enerji olduğu durumda, C amper-saat cinsinden kapasitedir ve Vavg deşarj sırasındaki ortalama voltajdır. Evet, watt-saat, kilowatt-saat gibi bir enerji ölçüsüdür. 3600 ile çarptığınızda, Joule olarak da bilinen watt-saniye elde edersiniz.
Başlangıçta olduğumuz sürece, bir kapasitördeki şarj Q = CV olduğu için bir aküin farads olarak da derecelendirilebileceğini de söyleyebilirim. 2 amper şarj (7200 coulomb) depolayan 1,5 volt AA alkalin akü, 4800 Farads'ın eşdeğer kapasitansına sahiptir. Elbette bir akü çok garip bir kapasitör yapar çünkü voltaj depolanan şarjla orantılı olarak düşmez, yüksek eşdeğer dirence sahiptir ve vb.

Ayrıca, her zaman bir aküden beklediğiniz tüm amper saatlerini alamadığınızı belirtmeliyim. Bu, aşağıdaki Bölüm 3'te Peukart etkisi olarak açıklanmaktadır. Bu yüzden bir teoremden ziyade pratik bir kural olarak adlandırdım. En büyük hatalar aküleri hızlıca deşarj ettiğinizde ortaya çıkar. Karbon-Çinko, Alkalin veya Kurşun Asit gibi bazı aküler, hızlı bir şekilde boşaldığınızda daha az verimli hale gelir. Tipik bir sızdırmaz kurşun asit akü, C / 20 oranına kıyasla C / 1 oranında boşaltıldığında nominal kapasitesinin sadece yarısını verecektir.

Aşağıdaki yöntem, güç altındaki gadget için kaç amper gerektiğini bildiğinizi varsayar. Watt değerini biliyorsanız aşağıdaki A Adımına gidin.
Adım 1. Zarfın arkası

Çekilen akım x amper ise, süre T saattir ve amp-saat cinsinden C kapasitesi

C = xT

Örneğin, pompanız 120 mA çiziyorsa ve 24 saat boyunca çalışmasını istiyorsanız

C = 0,12 Amper * 24 saat = 2,88 amper saat

2. Adım. Döngü ömrü değerlendirmeleri

Her şarj döngüsü sırasında bir aküi sıfıra kadar çalıştırmak iyi değildir. Örneğin, birçok döngüde kurşun asitli bir batarya kullanmak istiyorsanız, şarjının% 80'ini geçmemeli ve% 20'sini bataryada bırakmamalısınız. Bu sadece sizin devir sayınızı arttırmaz
Elektr Müh. İsmail Hakkı Özdem
Çamlıc aM 147. C 4/I
Yenimahalle Ankara 0312 425 2200

“Jel Aküler,Kurşun Aküler” sayfasına dön