Akü şarj evreleri ,modları,aşamaları Absorbation(yoğun), Bulk(hızlı), float(yüzme, tamamlama) şarj

Cevapla
atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 188
Kayıt: Prş Mar 01, 2018 4:52 pm

Akü şarj evreleri ,modları,aşamaları Absorbation(yoğun), Bulk(hızlı), float(yüzme, tamamlama) şarj

Mesaj gönderen atakale » Cmt May 30, 2020 11:03 pm

Kurşun , Asit , JEL, VRLA, VRF akülerde 3 farklı şarj evresi , modu vardır

Resim
Bulk ŞArj
Bu aşamada kontrol birimi aküleri hızlı bir şekilde şarj etmek için mümkün olduğunca fazla
şarj akımı gönderir
Tipik olarak şarjın ilk aşamasıdır. Akü tamamen boşken, enerji verilmeye başlandığında başlar. Bu aşama, aküler daha düşük bir şarj durumundayken, genellikle% 80'den daha az dolu olduğunda oluşur. Güneş panelinin veya şarj kontrol cihazlarının n akülere mümkün olduğunca fazla amper şarj etmesini sağlar. Akler şarj oldukça , voltaj akünün doluluk ornaına göre yavaşça yükselecektir.
Apsorption
Akü gerilimi, Absorption gerilimi ayarlarına ulaştığı zaman kontrol birimi sabit gerilim moduna geçer. Sadece düşük deşarj işlemlerinin yapıldığı durumlarda Absorption süresi akünün aşırı şarj olmasını engellemek için kısa tutulur. Derin deşarjdan sonra, Absorption süresi akünün
tamamen tekrar şarj edilmesini sağlamak için otomatik olarak artırılır. Ek olarak, şarj akımı 1A'nın altına düştüğü zaman Absorption süresi son bulur.
Akıllı şarj cihazları, şarj etmeden önce aküden gelen voltaj ve direnci tespit eder. Bataryayı okuduktan sonra şarj cihazı hangi aşamada doğru şarj edileceğini belirler. Pil% 80 * şarj durumuna ulaştığında, şarj cihazı emme/absorption aşamasına girer. Bu noktada, çoğu şarj cihazı sabit bir voltaj korurken, amper azalır. Aküye giren düşük akım, aküyü aşırı ısıtmadan şarj eder.
Bu aşama daha fazla zaman alıyor. Örneğin, bataryanın son kalan% 20'si, toplu aşamadaki ilk% 20'ye kıyasla çok daha uzun sürer. Akü neredeyse tam kapasiteye ulaşana kadar akım sürekli olarak azalır.
Resim
Float
Bu adımda akünün tam şarjlı durumunu muhafaza etmek için Float gerilimi uygulanır.
Absorbe aşamasının tamamlanması üzerine, şarj kontrolörü gerilimi önceden ayarlanmış bir değere düşürecek ve Float aşamasına başlayacaktır. Piller% 100 dolulukta akım kesme aşamasına ulaşır. Kontrol cihazınızı veya şarj cihazınızı doğru şekilde programlamanın çok önemli olduğunu unutmayın.
Float ŞArj sırasında voltaj, emme şarjı sırasında uygulanandan daha düşük bir seviyeye düşürülür. Float şarj iki amaca hizmet eder…
İlk olarak, akü yüzde 98 şarj durumundan yüzde 100 şarj durumuna getirir. İkincisi, akü yüzde 100 şarj durumunda tutar.
Bataryayı yüzde 100 şarj durumunda tutmanın birkaç yolu olduğu için bu tartışmayı hak eden ikinci aşamadır.
Birincisi, teorik olarak şarj edilen akü tipi için ideal olan bir voltaj uygulamaktır. Fikir, bu voltajın elektrolitin kaynamasını önleyecek kadar düşük, ancak kendiliğinden deşarj olarak bilinen fenomene karşı koyacak kadar yüksek olmasıdır.Bununla ilgili sorun, sıcaklığın akü üzerindeki etkisini veya akü yaşı ve yapısından kaynaklanan küçük farkları açıklar. İkincisi aslında şarj durumunu izlemek ve gerektiğinde voltaj uygulamaktır. Gerçekten de, bazı akıllı şarj cihazları sıcaklık sensörleri kullanır. Diğerleri hücrelerin voltajını izler ve bir darbe genişliği modülasyonu kullanarak kısa bir şarj darbesi gönderir.

Equalization /Dengeleme

Periyodik olarak yapılan kontrollü bir aşırı yüklenmedir. Kontrollü aşırı şarj ve Dengeleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için Güneş Enerjisi Sisteminiz İçin akü Ömrünü Uzatma ile ilgili 8 ipucumuzu okuyun.

Cevapla

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir