Jel Akülerde Maksimum Deşarj Akımı Tavsiye edilen Güvenli

Cevapla
atakale
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 188
Kayıt: Prş Mar 01, 2018 4:52 pm

Jel Akülerde Maksimum Deşarj Akımı Tavsiye edilen Güvenli

Mesaj gönderen atakale » Sal May 26, 2020 9:35 pm

Akü Deşarj Özellikleri
AGM ve Jel Deep Cycle akülerin nominal kapasitesi 20 saatlik deşarj anlamına gelir, başka bir deyişle: bir deşarj akımı
0,05 ° C.
Tübüler Plaka Uzun Ömürlü pillerin nominal kapasitesi 10 saatlik deşarj anlamına gelir.
Deşarj akımı arttıkça etkin kapasite azalır

Çoğunlukla gerçek üretim teknolojisinden bağımsız olarak şarj edilebilir bir kimyasal pili şarj etmek / boşaltmak için yavaş / orta / hızlı oranları belirlemek için kolay bir kural. Kurşun asit, NiCd, NiMH, Li ...

Ah (Amper-saat) olarak ölçülen, pilimizin kapasitesinin sayısal değerine C (birimsiz) diyeceğiz.
Sorunuzda, akü kapasitesi 2,4 Ah, dolayısıyla C = 2,4'tür (birimsiz).
Piyasadaki akülerin büyük çoğunluğu 1C Amper'den daha düşük bir oranda güvenli bir şekilde şarj / deşarj olacaktır.
İdeal bir dünyada (kayıpsız), bu 1 saatlik bir şarj / deşarj işlemine dönüşür. Uygulamada, şarj / deşarj işlemi sürenin iki / yarısı kadar zaman gerektirebilir.
Daha fazla bilgi (veri sayfası) olmadan, güvenlik ve dayanıklılık nedeniyle herhangi bir pili 1C'den daha yüksek bir hızda şarj etmem / deşarj etmem.
Sorunuzda, üretici veri sayfasının onayladığı gibi 2,4 A'dan düşük bir şarj / deşarj oranı iyi olacaktır.
1C'den daha düşük bir şarj / deşarj oranı uygulayarak, genellikle kimyasal bir pilin ömrünü önemli ölçüde uzatırsınız.
Oranlar 1C yaygın olarak 'YAVAŞ' oranlar olarak bilinir: 0.5C, 0.2C, 0.1C ...
1C'den yüksek şarj / deşarj oranlarından kaçınmak gerek
Oranlar 1C oranları genellikle 'HIZLI' oranlar olarak bilinir: 2C, 3C ...
Geçmişte, 1C oranları için tasarlanan akülr genellikle 'yüksek akım' akülr olarak pazarlanmaktaydı, çünkü tüm piller bu oranları güvenli bir şekilde veya dayanıklılığından ödün vermeden sürdürebiliyordu.
Günümüzde, çoğu pil, üretici tarafından belirtilen dereceye kadar 1C oranlarında güvenle kullanılabilir. Ancak, pil ömrünün kısalması beklenir.
Pili 5-10C hızlarına zorlamak ciddi riskler içerir.
Feragatname: Bu, veri sayfası mevcut olmadığında veya marka olmayan / bilinmeyen bir pil ile uğraşırken bir başlangıç ​​noktası olarak yararlı olan genel bir kuraldır.
aküleri şarj etme

jel (2 V, 12 V) ve AGM (6 V, 12 V) aküler 12 V sistemler için 14,25 V ve 24 V sistemler için 28,5 V'luk bir voltajla şarj edilmelidir. Apsorbtion fazını, voltajın 12 V sistemler için 13.8 V ve 24 V sistemler için 27.6 V'a düşürüldüğü yüzme/fload fazı (bkz. 3 adımlı + şarj karakteristiği sayfa 242) takip eder. Bu rakamlar 25 ° C'lik bir sıcaklık varsaymaktadır.

Sulu kurşun-asit akülerde, absorption gerilimi 12 V sistemler için 14.25 V ve 24 V sistemler için 28.5 V'dir. Bu tip akü için şamandıra gerilimi 12 V için 13,25 V ve 24 V sistemler için 26,5 V'dir. Bu rakamların tümü 25 ° C içindir.

Lityum İyon aküler 12 V için 14,25 V ve 24 V sistemler için 28,5 V emilim voltajı ile şarj edilir. Şamandıra gerilimi 12 V için 13,5 V ve 24 V sistemler için 27 V'dir.

Şarj akımı
Jel ve AGM aküler için önemli bir kural, minimum şarj akımının akü kapasitesinin% 15 ila 25'i olması gerektiğini belirtir. Şarj sırasında, genellikle bağlı cihazlara güç sağlamaya devam edersiniz ve bu güç tüketimi% 15-25'e eklenmelidir.

Bu, 400 Ah akü bankasının ve on amperlik bağlı yükün, aküyü makul bir sürede şarj etmek için 70 ila 90 amper arasında bir akü şarj kapasitesi gerektirdiği anlamına gelir.

Jel aküsü için maksimum şarj akımı% 50 ve AGM aküsü için% 30'dur. Mastervolt Lityum İyon aküler çok daha yüksek şarj akımlarına maruz kalabilir. Bununla birlikte, Lityum İyon aküin ömrünü en üst düzeye çıkarmak için Mastervolt, kapasitenin% 30'unda maksimum şarj akımı önerir. Örneğin, 180 Ah akü için bu, maksimum 60 amper şarj akımı anlamına gelir.
Buzdolapları gibi cihazlar, şarj edilirken bile her zaman bir bataryadan güç çektiği için Mastervolt'un sıcaklık telafisi, bağlı cihazları korumak için maksimum ofset etkisi içerir. Telafi, 12 V'luk bir sistem için en fazla 14,55 V, 24 V'luk bir sistem için 29,1 V'dur.

Çok yüksek (50 ° C) ve düşük (-20 ° C) sıcaklıklarda, ıslak jel ve AGM piller artık şarj edilmeyebilir. Bu sınırların dışında, gel akü şarj cihazı bağlı tüketicileri tedarik etmeye devam eder, ancak pilleri şarj etmez.

Voltajın daha yüksek veya daha düşük bir sıcaklığa ayarlanması Lityum İyon piller için gerekli değildir.

Cevapla

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir